Kampaň „Čisté hory“
Kampaň "Čisté hory" prebieha v Alpenvereine od roku 1970. Značenie v teréne je všeobecne známe z východiskových bodov túr a chát Alpenvereinu.
Od čias, keď iniciatíva vznikla, sa mnohé zmenilo a zlepšilo: správna likvidácia odpadu je pre väčšinu ľudí samozrejmosťou – na horách aj v údolí. Napriek tomu sa téma odpadkov na horách stále znovu objavuje vo výročných správach, oddielových spravodajcoch a diskusných skupinách.
Odpadky v prírode sú na nič!
Kto už má dosť hniezd vreckoviek vedľa cesty, fliaš a plechoviek v kríkoch alebo cigaretových filtrov ako koberce na odpočívadle, môže teraz začať konať. Odpadky v horách sú pre nás veľkým problémom. Preto Alpenverein pripravil obsiahlu príručku „Čisté hory“ a tiež sklenené podtácky a plagáty, ktoré majú zvýšiť povedomie o dopadoch znečistenia a ponúknuť konkrétnu pomoc.
Na pripomenutie, ako dlho trvá, kým sa úplne rozložia najbežnejšie odpadky:
- Banánová šupka alebo pomarančová kôra 1-3 roky
- Papierová vreckovka 1-5 rokov
- Cigaretové ohorky 2-7 rokov (+ chemické látky, ťažké kovy)
- Žuvačky 5 rokov
- Plechovka 50-500 rokov
- Plastová fľaša 100-5 000 rokov
- Plastové vrecko 120-1 000 rokov
- Hliníkom poťažný papier 200-400 rokov
- Hliníková plechovka 400-600 rokov
- Detské plienky, hygienické vložky 500-800 rokov
- Sklenená fľaša (celá) 4 000-50 000 rokov - nemožno merať
- Penový polystyrén 6 000 rokov - nemožno merať
- Batéria 100-1 000 rokov (+ chemikálie, ťažké kovy)
Všetko sa točí okolo klobásy!
Alpenverein začína kampaň o toaletách na horách
Vtipne podané odkazy na ceduliach a plagátoch majú milovníkov prírody upozorniť na to, že ich odpad môže vážne zmeniť ekosystémy v Alpách. Pre všetky prípady by si so sebou mali vziať špeciálnu "lekárničku" vrátane toaletného papiera a "sáčku na hovienka".
V rámci kampane sa oznamujú tieto odporúčania:
- Vždy používajte infraštruktúru toaliet, ak je k dispozícii.
- Nepribližujte sa k potokom, jazerám a rybníkom.
- Používajte toaletný papier (hnije oveľa rýchlejšie ako papierové vreckovky) alebo si použitý papier vezmite so sebou.
- Moč zahrabte do lopatky alebo ju schovajte pod kameňmi či vetvy alebo ju zlikvidujte v údolí.
- Stodoly, lovecké pozemky a vybavenie nie sú toalety.
- To platí aj pre psov.
Niekoľko podrobnejších bodov k téme, o ktorej sa obvykle nehovorí tak otvorene:
Predovšetkým
Vždy využívajte infraštruktúru, ak je k dispozícii, alebo ju naplánujte.
Najdôležitejšie pravidlo
Vždy dodržujte veľký odstup od stojatej a tečúcej vody, inak môže dôjsť ku kontaminácii prameňov alebo podzemných vôd. Pamätajte: Aj sneh sa skôr či neskôr roztopí!
Rešpekt k ľuďom a zvieratám
Pokiaľ je to možné, vykopte si malú priehlbinu mimo cesty (napr. paličkou, skladacou lopatou). Po dokončení práce ju zase zahrabte zeminou. Pokiaľ nie je možné kopať, prikryte dielo konármi, polenami, kameňmi - alebo ich zlikvidujte v údolí.
Nad hranicou lesa vo vysokohorskej pustatine
Menej úkrytov, menej humusu, menej mikroorganizmov. V prípade ľadu a večne zamrznutej pôdy možno predpokladať, že trus úplne zmizne až po desaťročiach až storočiach v závislosti od expozície. Majte to na pamäti pri plánovaní výletov (trasa, infraštruktúra, vybavenie).
Pre moč platí nasledujúce
Veľké množstvo môže viesť napríklad k silnému zápachu na frekventovaných miestach a prísun dusíka môže zmeniť zloženie vegetácie.
Používajte toaletný papier
Je na tento účel vyrobený a rýchlejšie hnije. Ak sú k dispozícii iba vreckovky, odneste ich do údolia ako všetky (dámske) hygienické potreby. Do batohu jednoducho štandardne pribaľte toaletný papier a uzatvárateľné vrecká "Ziploc".
Odpadky priťahujú ďalšie odpadky!
S každým ďalším odpadkom na zemi klesá inhibičný prah. Preto sú tieto návrhy určené na podporu prírode blízkeho a príkladného správania, ktoré by malo byť samozrejmosťou vo všetkých nadmorských výškach.
Rad ďalších inciatív súvisiacich s upratovaním a údržbou čistého horského prostredia predstavuje pôvodný článok na webe Rakúskeho Alpenvereinu.