Bezpečná horská turistika
Aby ste sa v horách správali čo najbezpečnejšie a mali základný prehľad o možných rizikách, odporúčame zhliadnuť nový videoseriál "Bezpečná horská turistika" pripravený rakúskym Alpenvereinom. Dozviete sa, ako sa na túru pripraviť, čo robiť keď narazíte na snehové pole aj ako sa v horách orientovať.
Pozn.: Ak nerozumiete po nemecky, zapnite si na youtube slovenské titulky.
Na úvod
Berti a Gerti chystajú na tohtoročné leto niečo výnimočné: Chcú chodiť po horách. Na programe majú veľkolepé scenérie, osamelé ticho a úchvatné cesty. Nemotorný Smrťák ich prenasleduje, kamkoľvek sa pohnú, ale Berti a Gerti si vedia rady! Pozrite sa na úvodné video celého seriálu.
#1 Príprava
Veľa ľudí si myslí, že práve turistika ich hodí do formy. Je však dobré vziať na vedomie, že spojenie vysokej telesnej záťaže a zlej kondície môže byť smrteľná kombinácia. Riziko kardiovaskulárneho zlyhania je zvýšené najmä u mužov starších ako 40 rokov. Preto je dôležité získať fyzičku už pred začatím výstupu. V tomto návode sa dozviete, ako sa správne pripraviť na turistickú sezónu.
#2 Plánovanie túry
Pri plánovaní túry nezabudnite na päť zásadných bodov. Na prvom mieste svedomito naplánujte trasu, ale tiež nezabudnite vziať ohľad na účastníkov, vybavenie aj ďalšie podmienky. V skupine môže dôkladné plánovanie akcie predísť obavám a pochybnostiam a stáva sa tak súčasťou celkového zážitku.
- Naplánujte takú trasu, ktorú ste schopní zvládnuť v rámci našich fyzických schopností. Zhodnoťte nielen dĺžku, ale hlavne schodnosť terénu a prevýšenie trasy.
- Uvedomte si, s kým na túru idete. Sú všetci schopní cestu ujsť? Aké majú zručnosti (napr. zdravotník)?
- Zhodnoťte podmienky pre cestovanie (finančné náklady, dostupnosť terénu pre vozidlá, potreba istenia, obsadenosť chát...)
- Preštudujte si predpoveď počasia, najmä aké teploty vás čakajú, či bude pršať alebo snežiť.
- Nezabudnite preveriť stav vášho vybavenia. Od ponožiek po samotný batoh.
#3 Pozor, snehové pole!
Pole starého zľadovateného snehu je často podceňovaným rizikom pádu. Najmä na začiatku leta, kedy práve začína turistická sezóna. So správnou lezeckou technikou a predovšetkým so správnym vybavením ste schopní aj tieto úseky bezpečne zdolať. A pokiaľ sa na to necítite, je vhodné sa otočiť a v túre nepokračovať.
#4 Značenie trás
Modrá, červená, čierna - vyznáte sa v tom? Pre turistické a vysokohorské chodníky neexistuje medzinárodná klasifikácia obtiažnosti. Dokonca aj v Rakúsku nájdete trasy, ktoré sa skladajú z úsekov s rozdielnou obtiažnosťou a rôznym značením. V tomto videu sa naučíte rôzne orientačné značenia rozoznávať.
#5 Orientácia na horách
Orientácia na horách je vždy veľkou výzvou. Tma, hmla alebo zlé značenie ciest môže spôsobiť nečakané komplikácie, pri ktorých sme nútení zapojiť orientačný zmysel. V tomto kurze sa dozviete, ako sa vyznať v topografickej mape aj akú elektroniku si zobrať so sebou.
#6 Rovnováha
Rovnováha a istota pri chôdzi patrí k najdôležitejším schopnostiam pre bezpečnú horskú turistiku. Pretože sa v bežnom každodennom živote pohybujeme väčšinou po rovnom spevnenom povrchu, nie je už samozrejmé, že si túto zručnosť berieme so sebou do hôr. V tomto videu sa dozviete, ako sa správne pohybovať a akých chýb sa vyvarovať.
#7 Pešia turistika s deťmi
Nezabúdajte, že pokiaľ nie je spokojné dieťa, nebude spokojný nikto! Jednotvárne výlety sú pre deti nezaujímavé a preto je dôležité zaradiť do programu množstvo prestávok a hravých momentov. V tomto videu sa dozviete, čo treba zohľadniť pri pešej turistike s deťmi, aby výlet bavil každého.